O co chodzi z ciastami bez cukru?

Dostępne zamienniki i ich wpływ na smak

Przecież ciasto ma być słodkie, bo inaczej przestaje być ciastem. Cała esencja udanego wypieku to smak słodki. Oczywiście za słodki to też nie dobrze. Taki wyważony, koniecznie z czekoladą, owocami i bitą śmietaną.

A jednak. Coraz więcej pracowni cukierniczych, blogerów i cukierników amatorów widzi ten trend i proponuje swoje autorskie produkty z etykietą BEZ CUKRU. Tylko co z tego, że ładnie wyglądają, jak na pewno nie są tak smaczne, jak klasyczny tort oparty na sprawdzonych recepturach? Tak się przynajmniej, nam zwykłym zjadaczom słodyczy, wydaje. Kto spróbował ten już wie. Takie ciasto, z etykietą „bez cukru“ JEST SŁODKIE. Zamiast zwykłego, białego cukru użyty jest jego dopiero zyskujący popularność zamiennik: najczęściej erytrol lub ksylitol. Uf, a więc dalej mówimy o słodkościach, a nie jakichś dziwactwach, które obok słodyczy nawet nie leżały!

No dobra, ale jeśli jest słodkie, to czy aby na pewno zdrowsze? A może to tylko gnanie za trendem, że biały cukier fu i teraz wolno żyć wyłącznie fit i zdrowo?

Sprawdźmy!

Szczypta informacji

Cukier

– sam w sobie nie jest trucizną, a nawet jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale zasłużył sobie na taką łatkę, bo w nadmiernych ilościach szkodzi. I to bardzo. Obecnie ukryty jest w wielu gotowych produktach, często pod postacią innej nazwy, jak chociażby syrop glukozowo-fruktozowy czy melasa. Przez to spożywana współcześnie ilość cukru jest trudna do skontrolowania. Dużo cukru w codziennej diecie powoduje uzależnienie, a to prosta droga do próchnicy, otyłości, a dalej cukrzycy, miażdżycy i innych poważnych chorób. Dlatego tak ważne jest racjonalne dawkowanie, szczególnie cukrów prostych i kontrola przyjmowanych porcji.

 

Erytrol

– nazywany jest „najzdrowszym cukrem świata“. To chemiczna substancja słodząca powstała z reakcji drożdży z gliceryną. Występuje też w naturze, w niektórych owocach, winie czy grzybach.

Nie zawiera kalorii, jest całkowicie wydalany z organizmu i bezpieczny. W smaku mniej słodki od cukru. Za to nie powoduje próchnicy, a nawet wykazuje działanie antyoksydacyjne – neutralizuje wolne rodniki. Zatem jedząc słodycze z erytrolem zapobiegamy starzeniu się organizmu!

Polecany dla cukrzyków
– nie podnosi poziomu cukru we krwi!

Ksylitol

– wytwarzany z kory brzozy. Jest mniej kaloryczny (o 40%) od tradycyjnego cukru i bezpieczny dla diabetyków. Z tych powodów mogą sięgać po niego osoby odchudzające się. Co bardzo ważne: odczuwalna słodycz ksylitolu i cukru jest podobna. W dużych ilościach może jednak wywoływać wzdęcia i biegunki. Zalecana dawka to tylko 3 łyżeczki.

Korzyści:

  1. przeciwdziała zakwaszeniu organizmu;
  2. wspomaga przyswajanie wapnia i magnezu,
  3. czyli polepsza mineralizację kości i zapobiega osteoporozie;
  4. wykazuje działanie bakteriobójcze, a nawet wpływa pozytywnie na mikroflorę jelitową.

Syrop z agawy, miód, syrop klonowy to alternatywy, które jednak z samym cukrem mają bardzo wiele wspólnego. Co prawda posiadają cenne, tylko sobie właściwe wartości odżywcze, nie są jednak ani dobre dla cukrzyków ani osób na diecie bezcukrowej.

Cukier trzcinowy, brązowy, a nawet kokosowy to tylko inna odmiana cukru. Porównywalne wartości odżywcze, smak i wpływ na zdrowie.

Galeria zdjęć

Podsumowanie

Nie tylko z ciekawości warto sięgnąć po ciastko bez cukru. Dla osób kochających desery, a na diecie odchudzającej lub dbających o formę, taki wybór może okazać się strzałem w dychę. Często cukiernie oferujące łakocie oparte na zamiennikach cukru, stawiają na zdrowsze i lepszej jakości składniki. Jeśli nie możesz obejść się bez deseru po obiedzie poszukaj dobrych słodyczy. Takich, które dostarczą radości dla podniebienia i to bez uszczerbku dla silnej woli.


Gdzie spróbować

Kraków

Warszawa

Autor:
cukiernie

Z zamiłowania do gustownych deserów, pachnących domowych wypieków i nowoczesnych kunsztownych torcików. Odwiedzamy kameralne cukierenki i znane miejsca. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie unosi się ten charakterystyczny dla dobrej cukierni mix zapachów: świeże ciasto, palone masło, karmel i czekolada. Zaglądamy w lady cukiernicze, smakujemy topowych łakoci, wypatrujemy nowości.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się w naszym serwisie.



Search
Generic filters