Cukier lawendowy

Przepis na bardzo pachnący, domowy słodzik.

  • Przepis dla: 15 osób
  • Przygotowanie: 10-20 minut
  • Rodzaj diety: wegańska

Składniki

  • snopek lawendy
  • cukier biały, trzcinowy lub ksylitol

Jak przygotować?

Do małego słoiczka wsypać łyżkę kwiatów lawendy.
Cukier może być delikatniejszy lub bardziej intensywny. Nie należy jednak przesadzić z ilością kwiatów.
Przyjmuje się, że idealna proporcja to 1-4 łyżki na szklankę cukru.
Taki cukier nabiera mocy stopniowo. Zapachy powinny przechodzić się przez pewien czas, nie krócej jednak niż tydzień.

Sezon na lawendę

Sezon na to fioletowe cudo jest dość długi. Pierwsze kwitnienie roślin przypada na połowę czerwca i może trwać nawet do połowy września. Zbiory w czerwcu i lipcu są najobfitsze. Na potrzeby naszego przepisu, każde rośliny będą dobre. Także te późniejsze. I tak trzeba je zasuszyć, bo dopiero po wysuszeniu, możemy przystąpić do pracy.

Produkcja cukru lawendowego

Sprawa jest banalnie prosta.  A zaczyna się od wyposażenia się w snopek świeżej lub już zasuszonej lawendy. Ważne, aby pochodziła ze sprawdzonego źródła. Trzeba mieć pewność, że nie ma w niej chemii, w końcu zamierzamy tę lawendę zjeść.

Lawenda pięknie rośnie w naszym klimacie, można ją hodować (z radością dla pszczół) w ogrodzie, a nawet w doniczkach na balkonie. A zatem kto może niech rozpocznie proces tworzenia pachnącego słodzika od zasadzenia tej rośliny.

Po zebraniu takiej ilości kwiatów, jaka nas zadowala, przystępujemy do suszenia. Można skorzystać z ciepła lata i pozwolić roślinom wysuszyć się na słońcu.

Jeśli nie oddzieliłeś wcześniej kwiatów od łodyg i teraz masz zasuszoną wiecheć, weź wałek do ciasta i omłóć gałązki aż oddzielą się kwiaty.

Cukier może być bardziej lub mniej zdrowy. Zależy jaki słodzik lubisz. Możesz wybrać zwykły biały, cukier trzcinowy, ksylitol (sproszkowany sok z brzozy) lub zrobić ulubiony cukrowy mix.

 

Zastosowanie

Cukier lawendowy kapitalnie sprawdzi się zimą. Pobudzi zmysły, ukoi, ucieszy cudownym zapachem. Może być wykorzystany na wiele sposobów. Jako słodzik do:

  • lemoniady lawendowej / wody zapachowej;
  • herbaty;
  • domowych lodów;
  • deserów i wypieków;
  • dekoracji, przystrojenia bez, ciasteczek, muffinek, chlebka bananowego, itd.;
  • przetworów.

Cukier najlepiej przechowywać w zamkniętym słoiczku w suchym miejscu.
W myśl idei zero waste pozostałe łodygi  posłużą do okadzania mieszkania zimą albo trafią do szafy. I wszyscy zadowoleni.

A jeśli komuś przeszkadzają kwiatki lawendy, może przesypać cukier przez sito. Zapach zostanie!

 

Za inspirację i przepis przeogromnie dziękujemy Beacie Michalus.

Czekamy na więcej inspiracji!

Autor:
cukiernie

Z zamiłowania do gustownych deserów, pachnących domowych wypieków i nowoczesnych kunsztownych torcików. Odwiedzamy kameralne cukierenki i znane miejsca. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie unosi się ten charakterystyczny dla dobrej cukierni mix zapachów: świeże ciasto, palone masło, karmel i czekolada. Zaglądamy w lady cukiernicze, smakujemy topowych łakoci, wypatrujemy nowości.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się w naszym serwisie.



Search
Generic filters